вторник, 4 июля 2017 г.

Путівки працівникам за рахунок підприємства: особливості бухгалтерського обліку й оподаткування


Як обліковувати й оподатковувати путівки, що підприємство надає своїм працівникам, залежить від їх фінансування і форми надання. Підприємство може відшкодувати працівникові вартість путівки або оплатити її безпосередньо на рахунок санаторію чи дому відпочинку. Детально розглянемо, що робити з путівками, які надають працівникам саме за рахунок підприємства.

Бухгалтерський облік

Підприємство придбаває путівки та обліковує їх на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті». Їх надходження відображаємо у бухобліку проведенням: дебет субрахунку 331 із кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».

Коли путівки видали працівникам, їхню вартість списуємо на витрати. Залежно від того, у якому відділі працює працівник, такі витрати обліковуємо на рахунках 23, 91, 92, 93 або субрахунку 949.

ПДФО та військовий збір

З боку оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі − ПДФО) надання путівки (у грошовій або негрошовій формі) — це або оплата праці (якщо надання путівок передбачене колективним договором), або додаткове благо фізособи-одержувача. У загальному порядку додаткові блага включають до оподатковуваного доходу платника.


Якщо підприємство компенсує працівникові вартість путівки грошима, ПДФО отримуємо шляхом простого множення вартості путівки на 18%.

Якщо роботодавець компенсує вартість путівки санаторію − це зарплатна виплата (додаткове благо) у негрошовій формі. У такому разі ПДФО розраховуємо із застосуванням натурального коефіцієнта (п. 164.5 Податкового кодексу України, далі − ПКУ). За ставки ПДФО 18% натуркоефіцієнт становить 1,2195 (100 ÷ (100 – 18)).

Оскільки ПДФО та військовим збором оподатковують за принципом «один на двох об’єкт» (пп. 1.2 п. 161 підр. 10 р. ХХ ПКУ), на путівки коштом роботодавця нараховуємо ще й військовий збір. Ставка військового збору стандартна — 1,5%. Натуркоефіцієнт під час визначення військового збору не застосовуємо ані за грошових, ані за негрошових доходів.

Пам’ятаємо, що доходом працівника буде лише відшкодована підприємством частина путівки. Тобто, якщо підприємство оплатило (відшкодувало) працівникові путівку зі знижкою, дохід працівника — розмір знижки.

Отже, у звітному періоді передачі путівки працівникові відображаємо податкові зобов’язання з ПДВ і складаємо податкові накладні:

одну — на фактичну суму постачання путівки працівникові — нуль;

другу — за ціною придбання путівки;

або зведену податкову накладну за ціною придбання путівки не пізніше останнього дня звітного періоду, коли надали путівку.

Якщо підприємство надає путівку не безоплатно, а зі знижкою, складаємо податкові накладні:

одну — на вартість, що компенсує працівник;

другу — на знижку (різницю між ціною придбання путівки і сумою, яку компенсував працівник);

або зведену податкову накладну на знижку не пізніше останнього дня звітного періоду, коли надали путівку.

Джерело: buhgalter911

Комментариев нет:

Отправить комментарий